iXBRL-proces: zelf doen of uitbesteden?
Donderdag 11 december 2025
iXBRL: zelf doen of uitbesteden?
In mijn vorige blog stond ik stil bij de softwareoplossingen waar ik mee bekend ben. Ik word steeds vaker gebeld door accountants die nog een proces moeten inregelen voor iXBRL. Inmiddels is het 1 voor 12 en moet er nog veel gebeuren. Zelf doen of uitbesteden wat is handig? Ik zal alles voor je op een rijtje zetten.
iXBRL-proces opzetten
Dat Inline XBRL andere koek is dan SBR daar zijn de meesten inmiddels gelukkig al achter gekomen. De meeste kantoren hebben al geïnventariseerd welke klanten vanaf 1 januari voor het eerst via SBR moeten deponeren. Hamvraag bij de meesten is of zij via SBR Assurance of iXBRL moeten gaan deponeren.
Zodra iXBRL bij een of meerdere klanten speelt, zal hier een proces voor ingeregeld moeten worden. De OOB-kantoren hebben hier al een proces voor, want zij hebben al jaren ervaring met de ESEF-filings van hun beursgenoteerde klanten. Voor andere kantoren is dit nieuw. Met alleen tooling red je het niet. Mensen moeten opgeleid zijn om een SBR Report Package te kunnen maken. Ik heb hier zelf mee geëxperimenteerd en ben ervan overtuigd dat dit geen sinecure is. Er is nog beperkte tijd om deze mensen op te leiden, maar dan moeten ze er wel zijn! Hier zie ik het grote probleem. Elk kantoor dat ik spreek zoekt dezelfde mensen. Voorheen adviseerde ik kantoren die minder dan een handjevol iXBRL-klanten hebben, om dit uit te besteden. Inmiddels ben ik zover dat ik de meesten adviseer om uit te besteden, want er is simpelweg geen tijd meer.
Uitbesteden iXBRL biedt meer zekerheid
Ik kom ook steeds meer in contact met partijen die de omzetten naar een SBR Report Package voor je kunnen verzorgen. Je kunt de conversie dus uitbesteden naar een serviceprovider. Los van de korte tijdslijnen biedt uitbesteden nog meer voordelen:
- Je hoeft zelf geen of maar beperkte (technische) kennis te hebben van iXBRL
- Uitbesteden is veelal goedkoper. De aantallen zullen binnen het kantoor te laag zijn om investeringen terug te verdienen
- Zekerheid over deadlines. Je maakt afspraken over planning, doorlooptijden en deadlines. Zij zijn hiervoor verantwoordelijk
Als je gaat uitbesteden zou ik adviseren een Nederlandse partij te selecteren waarbij de volgende requirements het belangrijkst zouden moeten zijn:
- Kennis van verslaggeving (Dutch GAAP/IFRS)
- Flexibiliteit kunnen bieden t.a.v. het Inline XBRL-jaarverslag. Niet alleen op basis van templating zodat je te veel concessies moet doen
- Planning en doorlooptijd
Uiteraard zijn kosten ook belangrijk, maar deze zullen accountants toch vaak doorbelasten vermoed ik 😊
Ik ken niet alle aanbieders maar hieronder vind je een lijstje van de voor mij meest bekende:
Maak altijd een vergelijking zodat je iets te kiezen hebt. Daarnaast is het altijd goed om een test te doen om te kijken of hetgeen wordt geleverd past bij de verwachting.
Zorg dat je dit hebt geregeld!
De wetenschap dat je dit kunt uitbesteden betekent niet dat je nu moet afwachten. Sterker nog, ga op zoek naar een partij die je kantoor hierbij kan ondersteunen. Maak alvast afspraken over aantallen, doorlooptijden, werkwijze en kosten.
Succes!
Mark Bisschop
Meer informatie: Themapagina “XBRL groot” of plan een meeting met een expert.
Download gratis de complete PDF-gids
- Wat je moet weten voordat je start met digitaal ondertekenen.
- De top 10 meest voorkomende uitdagingen en oplossingen.
- Ruim 17 pagina’s met toelichtingen en achtergronden.
- Inclusief processchema en drie handige bonustips!


